آشنایی با پاور سوئیچ هوشمند، کاربرد و انواع آن

آنچه در این مقاله میخوانید

  هوشمند‌سازی از مهم‌ترین عوامل در جهت صرفه‌جویی در مصرف انرژی است. پاور‌ سوئیچ یکی از محبوب‌ترین محصولات هوشمند است، که در هتل‌ها بسیار مورد استفاده‌ قرار می‌گیرد. نصب این دستگاه در کنار قفل کارتی هتل یا خانه‌ها، مزایای بسیار زیادی دارد. این دستگاه در حقیقت به جای کلید مخصوص قطع و وصل برق اصلی اتاق استفاده می‌شود و اگر پیش از خروج از اتاق فراموش کنیم که لامپ‌ها و سیستم‌ گرمایشی یا سرمایشی را خاموش کنیم، انرژی‌ به هدر می‌رود، اما این دستگاه بطور خودکار آن‌ها را خاموش می‌نماید. در این مقاله برای آشنایی با پاور سوئیچ هوشمند به بررسی نوع عملکرد و انواع آن، و همچنین مزایای این دستگاه خواهیم پرداخت.

  آشنایی با پاور سوئیچ هوشمند

  کاربرد پاور سوئیچ هوشمند ‌

  پاور سوئیچ هوشمند یا دستگاه نگه‌دارنده کارت (Card Holder) در مجاورت درب اما در قسمت داخلی اتاق وصل خواهد شد. این دستگاه مانع از اتلاف انرژی می‌شود و اگر شخصی کارت مخصوص اتاق را در این دستگاه قرار دهد، همه وسایل برقی نظیر لامپ، ترموستات و... روشن می‌گردند. در زمان خروج از اتاق، برای خاموش شدن همه وسایل برقی غیرضروری، باید کارت را از «دستگاه پاورسوئیچ هوشمند» برداریم، که این عمل در صرفه‌جویی انرژی بسیار موثر است.

  پاور سوئیچ هوشمند، در ظاهر مشابه کلید لامپ است، که فضایی جهت قرار دادن کارت، روی آن وجود دارد. در زمان ورود به اتاقمان، کارت خود را در این فضا وارد می‌کنیم و پس از آن برق اتاق وصل خواهد شد. دستگاه‌هایی که باید توسط پاور سوئیچ خاموش و روشن شوند، از قبل برنامه‌یزی می‌شوند.

  این دستگاه به تمامی سیستم های هوشمند اتاق وصل است و به محض اتصال برق اتاق، دیگر سیستم های هوشمند اتاق را نیز روشن می‌کند. اشخاص در زمان خروج، کارتشان را از پاور سوئیچ خارج می‌کنند و مدتی بعد کلیه دستگاه‌ها به حالت خودکار درمی‌آیند. مهمترین فایده پاور سوئیچ‌ها صرفه جویی در مصرف برق است.

  دو دستگاه شناسایی کارت و پاور سوئیچ هوشمند، به‌طور جداگانه نیز قابل خرید هستند، ولی ست‌های زیبایی نیز از این دو دستگاه در بازار موجود است. برای خرید دستگیره هوشمند بر روی لینک کلیک نمائید.

  نحوه کارکرد پاور سوئیچ هوشمند ‌

  پاورسوئیچ هوشمند به بسیاری از تجهیزات اتاق وصل می‌شود و سه روش عملکردی دارد، که عبارتند از:

  • اتصال ترموستات به پاور سوئیچ هوشمند
  • اتصال سیستم روشنایی اتاق به پاور سوئیچ هوشمند
  • اتصال دستگاه‌های هوشمند به پاور سوئیچ هوشمند

  در زیر به بررسی هر یک از انواع آن‌ها خواهیم پرداخت:

  کاربرد پاور سوئیچ هوشمند ‌

  اتصال ترموستات به پاورسوئیچ هوشمند

  زمانی که کارت خود را در دستگاه پاور سوئیچ قرار دهید، ترموستات روشن می‌شود و دما را به دمای تنظیم شده خواهد رساند. به محض خارج نمودن کارت از دستگاه پاور سوئیچ، دستگاه ترموستات به حالت تنظیم شده درآمده و با کاهش دما، موجب کاهش مصرف برق می‌شود.


  بیشتر بخوانید : قفل دیجیتال چیست و استفاده از آن چه مزایایی دارد؟


  اتصال روشنایی اتاق به پاور سوئیچ هوشمند

  از کاربردهای رایج پاور سوئیچ روشن و خاموش نمودن سیستم روشنایی اتاق، بصورت خودکار است. وقتی کارت به دستگاه پاور سوئیچ وارد شود، لامپ‌ها و سیستم روشنایی، روشن شده و همچنین با خروج کارت از دستگاه، تمامی این لامپ‌ها بعد از مدت بسیار کوتاهی خاموش خواهند شد.

  اتصال دستگاه های هوشمند اتاق به پاور سوئیچ هوشمند

  می‌توان کلیه دستگاه‌های هوشمند موجود در اتاق را به پاور سوئیچ هوشمند متصل کرد. این دستگاه‌ها بعد از وارد نمودن کارت به دستگاه پاورسوئیچ، روشن و پس از خروج کارت از دستگاه، خاموش می‌گردند. دستگاه‌های امنیتی هوشمندی مثل آلارم و... که در طول شبانه‌روز باید روشن بمانند را، نباید به دستگاه پاور سوئیچ هوشمند وصل کنید.

  آشنایی با دستگاه شناسایی کارت (Card Reader) ‌

  دستگاه شناسایی کارت (Card Reader) وظیفه شناسایی کارت کاربران یک اتاق را به عهده دارد. این دستگاه در کنار درب اتاق نصب شده و هنگامی که کارت را به آن نزدیک کنید، پس از شناسایی و تایید کارت، قفل درب را باز می‌کند.

  انواع دستگاه‌ های شناسایی کارت

  دستگاه شناسایی کارتی که از نوعی پلاستیک بنام IP20 ساخته می‌شوند، در رنگ‌های سیاه و سفید در بازار موجود است. این دستگاه‌ها، توسط نرم افزارهای خاصی که امکان شناسایی کارت‌های مختلف مانند کارت مهمان، رئیس و کارمند هتل و... را دارد، برنامه‌ریزی می‌شوند. همچنین این دستگاه‌ها قابلیت شناسایی ظرفیت و تعداد افراد اتاق را نیز دارند.

  دستگاه‌های شناسایی کارتی که از پلاستیک و آلومینیوم ساخته شده‌اند، در رنگ‌های سیاه و نقره‌ای موجودند. این دستگاه‌ها در مقایسه با نوع قبلی معایبی دارند، که اصلی‌ترین آن توانایی شناسایی فقط یک نوع کارت است. یعنی اگر این کارت‌ها طوری تنظیم شوند، که کارت مهمان را شناسایی کنند، دیگر قادر به شناسایی کارت کارمند هتل و... نیستند. این نوع از کارت‌ها حداکثر تا ۲۰۰ کارت (از یک نوع) را شناسایی خواهند کرد.

  هر دو نوع دستگاه شناسایی، جهت شناسایی و باز نمودن قفل کارتی، به یک سیستم کلی متصل خواهند شد و در هر دوی این دستگاه‌ها، قابلیت پرینت شماره، نوشته، سمبل هتل و... روی آن‌ها وجود خواهد داشت. برای خرید قفل کمکی دیجیتال بر روی لینک کلیک نمائید.

  انواع دستگاه‌ های پاور سوئیچ هوشمند ‌

  دو نوع کلی پاور سوئیچ وجود دارد:

  پاورسوئیچ هوشمندی، که قابلیت شناسایی انواع کارت‌ها را دارد. این نوع پاورسوئیچ در سه رنگ سفید، سیاه و طلایی موجود است. این پاورسوئیچ‌ها انواع کارت‌های تجاری و کاری، کارت اعتباری و... را شناسایی می‌کنند.

  پاور سوئیچ هوشمندی که فقط کارت‌هایی که برای آن‌ برنامه‌ریزی شده‌اند را شناسایی می‌کنند، این نوع نیز در سه رنگ سفید، سیاه و طلایی در بازار عرضه می‌شود.


  بیشتر بخوانید : انواع دستگیره دیجیتال


  دستگاه پاور سوئیچ هوشمند هتلی ‌

  پاور سوئیچ‌ها که بیشتر در هتل استفاده می‌شوند و به پاور سوئیچ هتلی معروفند، با هدف صرفه‌جویی در مصرف انرژی برای اتاق‌های هتل استفاده می‌شوند. در این دستگاه، از کارت مجاورت برای فعال‌سازی آن‌ها استفاده می‌کنند و کارت سنسور از جنس کارت T5557، کارت Mifare-1، کارت EM و... است. مهمان هتل می‌تواند از آن جهت روشن نمودن تلویزیون، تهویه هوا و سایر تجهیزات هتل استفاده کند. در زمان بیرون رفتن از اتاق، باید حتما کارت را بیرون کشیده و با خود ببرید، چراکه برای برگشتن به اتاق و باز کردن درب آن، به کارت نیاز خواهید داشت. بعد از خروج، منبع تغذیه اتاق در مدت 15ثانیه می‌تواند به صورت خودکار خاموش گردد، که این امر موجب صرفه‌جویی در مصرف برق هتل شده، هزینه‌های هتل را به مقدار قابل توجهی کاهش داده و ایمنی بیشتری نیز برای اتاق هتل به ارمغان خواهد آورد. دستگاه پاور سوئیچ هتلی صرفه‌جویی با توان 220ولت تغذیه می‌شود و برای آن از یک رله 30آمپری که می‌تواند تا بار 6600وات جهت تامین توان لوازم برقی اتاق داشته باشد، استفاده می‌‌شود.

  انواع دستگاه‌ های پاور سوئیچ هوشمند ‌

  مزایای دستگاه پاور سوئیچ هوشمند ‌

  مهمترین مزیت پاور سوئیچ هوشمند صرفه‌جویی در مصرف انرژی و جلوگیری از اتلاف آن است. یک دستگاه پاور سوئیچ، بعد از خروج از اتاق، برق دستگاه‌های تنظیم شده را، کاملا قطع کرده و دستگاه‌های ضروری همچون دستگاه تهویه هوا را نیز در حالت کم‌مصرف قرار می‌دهد. و به این شکل مصرف برق، بویژه در هتل‌ها را مدیریت کرده و کاهش خواهد داد. قطع اتصال برق، از بروز حوادث خطرناک ناشی از اتصال برق، مثل آتش‌سوزی جلوگیری می‌کند و موجب برقراری ایمنی در اتاق‌های خالی می‌شود.

  از دیگر مزایای دستگاه پاور سوئیچ هوشمند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • قابلیت جابه‌جایی و نصب در چندین مکان مختلف
  • امکان شارژ مجدد کارت
  • وجود یک چراغ نشانگر LED، برای ایجاد روشنایی در فضای تاریک یا در شب
  • امکان صدور مجدد کارت، برای دستگاه پاور سوئیچ
  • قابلیت روشن و خاموش کردن کلیه چراغ‌های محیط توسط یک کارت
  • قابلیت استفاده از دستگاه پاور سوئیچ در فضاهای رطوبتی و شرجی

  مزایای دستگاه پاور سوئیچ هوشمند ‌

  سخن نهایی

  در دنیای امروز، وسایل هوشمند، طرفداران بسیاری دارند. آشنایی با پاور سوئیچ هوشمند می‌تواند، به آگاهی ما از روش‌های هوشمندسازی فضای اطرافمان بیافزاید، و استفاده از آن سبب صرفه جویی در مصرف انرژی شده، از هزینه‌های مرتبط کاسته و برای ما راحتی و آسایش بیشتری به ارمغان خواهد آورد.

  دیدگاه‌ها
  نام
  ایمیل
  نظر

  محصولات جدید

  افزودن به علاقه مندی ها
  صندلی نظری مون P430WR صندلی نظری مون P430WR
  2,420,000 تومان
  افزودن به علاقه مندی ها
  صندلی نظری مون N433WR صندلی نظری مون N433WR
  1,980,000 تومان
  افزودن به علاقه مندی ها
  صندلی نظری مون P430 صندلی نظری مون P430
  1,870,000 تومان
  افزودن به علاقه مندی ها
  صندلی نظری مون N433 صندلی نظری مون N433
  1,430,000 تومان
  افزودن به علاقه مندی ها
  صندلی نظری دیاموند N101 صندلی نظری دیاموند N101
  افزودن به علاقه مندی ها
  صندلی نظری برتویا 2 N103 صندلی نظری برتویا 2 N103
  افزودن به علاقه مندی ها
  صندلی نظری برتویا N102 صندلی نظری برتویا N102
  افزودن به علاقه مندی ها
  صندلی نظری پلتنر P107 صندلی نظری پلتنر P107

  مقالات مرتبط