آشنایی با انواع لولا درب کابینت و کاربرد آن‌ها

آنچه در این مقاله میخوانید

  درب‌های ورودی کابینت، توسط انواع لولا درب کابینت در جای خود نگه داشته می‌شوند، لولاها دارای کاربردهای فراوانی در بازشوهای گوناگون از قبیل پنجره، کمد، درب، دروازه، کرکره، کابینت، صندوق‌های چوبی و... هستند و تنوع بالایی از نظر رنگ، طرح، آلیاژ، وزن، عملکرد و قیمت دارند. در این مقاله قصد داریم به معرفی و بررسی انواع لولا درب کابینت و کاربرد آن‌ها بپردازیم.

  لولا درب کابینت چیست؟

  اتصال خارجی‌ای که دو عنصر را کنار هم نگه می‌دارد و اجازه حرکت چرخشی خاصی به آن می‌دهد را، لولا درب گویند. در طراحی داخلی اگر یک لولای معمولی اجزا را متصل سازد، عناصر در یک محور ثابت، نسبت به همدیگر می‌چرخند. بسیاری از انواع لولا‌ها تنها می‌توانند در یک محور مرکزی حرکت کنند. لولاها را از مواد مختلفی می‌سازند، که ممکن است انعطاف‌پذیر و یا متحرک باشند، جنس این لولاها نیز می‌تواند از مس، برنج، کروم و فلز که متداول‌ترین متریال آن محسوب می‌شود، باشد. برای بالابردن کیفیت و مقاومت این لولاها در مقابل فشار و ضربه، از متریال‌هایی همچون فولاد، فولاد گالوانیزه، فولاد ضد‌زنگ، برنج، آلومینیوم و فولاد ضد زنگ روشن نیز در ساخت آن‌ها استفاده می‌کنند. برای خرید لولا می توانید از طریق لینک اقدام نمائید.

  آشنایی با انواع لولا درب کابینت و کاربرد آنها

  انواع لولا درب کابینت

  لولاها در ابعاد و طرح‌های گوناگونی ارائه می‌شوند که در زیر به معروف‌ترین نمونه‌های آن اشاره می‌کنیم:

  انواع لولا تخت

  لولای درب کابینت تخت رایج‌ترین نوع از لولاهایی است، که به‌خصوص در گذشته‌ها، روی درب و پنجره قرار می‌گرفت. شکل این مدل لولا، تخت و بدون برجستگی و برآمدگی است. لولا تخت از دو برگ فلزی، درون درب و قاب درب تشکیل شده است، که سبب می‌شود تا هر دو لبه بدون هیچ فاصله‌ای کنار هم قرار گرفته و بر هم مماس شوند. لولاهای تخت دارای سه نوع مختلف هستند که عبارتند از:

  • ساده
  • بلبرینگ
  • فنردار

  برای درهای داخلی سبک، از لولاهای ساده لب به لب استفاده می‌شود. میله‌ای مقاوم و نازک، که برخی از آن‌ها می‌توانند قابلیت جابجایی نیز داشته باشند، در بندهای لولا، به دو صفحه یا برگ متصل می‌گردد.


  بیشتر بخوانید : آشنایی با انواع ریل کشو کابینت و نحوه نصب آن


  انواع لولا درب کابینت

  لولای بلبرینگ

  لولای درب کابینت بلبرینگ، یاتاقان‌های روانکاری‌ای در بین بندهای لولا دارد، که سبب کاهش اصطکاک موجود، در درب‌های سنگین می‌شود. این نوع از لولاها برای درهای ورودی سنگین و همچنین درب‌هایی که به‌طور پی‌درپی از آن‌ها استفاده می‌شود، بسیار مناسبند.

  لولای لب به لب یا فنردار

  برای بسته شدن حتمی درب‌ها در پشت سر افراد، از لولاهایی با مدل لب به لب فنردار استفاده می‌شود. این دسته، یکی از انواع پرفروش لولا کابینت محسوب می‌شود. این مدل معمولا در درب‌های ساده چوبی و فلزی بکار می‌رود و قابلیت کالیبره دارد، که با درجات متفاوت کشش، بسته یا باز می‌شود.

  لولای بشکه‌ای

  از لولای بشکه‌ای جهت مقاصد نجاری، در جعبه یا کابینت کوچک و... استفاده می‌کنند. لولای درب کابینت بشکه‌ای کوچک در هنگامی که نیاز به مخفی شدن لولاها داریم قابل استفاده است. در زمان نصب این نوع لولا، سوراخ‌هایی با ابعاد مناسب ایجاد می‌کنیم، تا بشکه‌ها به‌خوبی جا افتاده و سپس لولا را وارد خواهیم کرد. لولای بشکه‌ای را غالبا از متریال برنج می‌سازند و تحمل فشار بالا را ندارد.

  لولا درب کابینت بشکه ای

  لولای مخفی

  همان‌طور که از نام لولا مخفی مشخص است، این مدل به‌طور پنهان و غیر قابل مشاهده ساخته می‌شود، که ظاهر زیبای کابینت شما را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد. لولای درب کابینت مخفی به‌وسیله چند پیچ تنظیم می‌شود. این لولاها به علت پنهان بودن، امنیت بیشتری نیز را فراهم خواهند کرد.

  لولای کابینت توکار

  لولای توکار برای درب‌هایی که، عرض یونیتی که به آن متصلند از سایز خود درب کم‌تر است، استفاده می‌شود. لولا توکار بر روی درب‌ درون بدنه کمد، کابینت و یا ویترین نصب می‌گردد و با بدنه کابینت هم‌سطح است. تفاوت این لولاها با لولاهای روکار در روش نصب و محل قرارگیری آن‌ است. همچنین، لولاهای توکار برای تحمل وزن درب، مقاومت بالایی دارند و معمولا آن‌ها را از متریال‌هایی مثل فولاد می‌سازند. لولا توکار دارای دو نوع ساده و آرام‌بند است، که در نوع آرام‌بند آن، پمپی بر روی لولا نصب می‌شود تا مانع از محکم بسته شدن درب شود. لولاهای توکار از طریق ایجاد سوراخ، بر روی درب‌ها قرار خواهند گرفت‌.


  بیشتر بخوانید : دستگیره توکار کابینتی


  انواع لولای چاقو

  لولای چاقو را با عنوان لولای محوری نیز می‌شناسند. این مدل لولاها شبیه تیغه‌های قیچی بوده و در یک نقطه محوری وصل می‌شوند. یک برگ لولا در انتهای درب کابینت و برگ دیگر درون کابینت قرار می‌گیرد. همچنین به‌وسیله نوعی از این لولاهای محوری، می‌توان درب را به هر دو صورت باز و بسته کرد، یعنی حالتی مشابه اکثر درب‌هایی که در آشپزخانه رستوران‌ها وجود دارد. البته باید گفت که این نوع لولاهای فنردار، وزن سنگین‌تر و ابعاد بزرگتری نسبت به لولاهایی که برای استفاده در کابینت‌ها تولید می‌شوند، دارند.

  لولای کابینت گازور

  به مجموعه‌ای از لولاهای فنری، لولا گازور می‌گویند که در میان لو‌لاهای مخصوص کابینت‌ها، نوع شناخته شده‌ای است. این نوع لولا به سمت عقب جمع شده و منجر به قرار گرفتن درب به صورت کابینت می‌شود. به دلیل عملکرد خوب لولای کابینت گازور، این لولا دارای محبوبیت زیادی، در بین کابینت‌سازهای حرفه‌ای است. فرقی ندارد متریال درب کابینت شما از چه جنسی باشد در هر صورت امکان اتصال آن با لولا گازور توکار، به بدنه کابینت وجود دارد. لولا گازور 180 درجه، لولا گازور کلیپسی، لولا برگردان، گازور خلاص (برای نوع تاچ یا مگنتی)، لولا گازور آرام‌بند و... از انواع این مدل لولا هستند.

  لولای کابینت گازور

  انواع لولای افست

  لولا درب کابینت افست به شما کمک خواهد کرد تا درب را از قاب آن دورتر ببرید، این موضوع برای جابجا کردن وسایل بزرگ از بین درب اهمیت ویژه‌ای دارد. لولای افست برای فضایی که لوازم زیادی را روزانه و پی‌درپی از درب عبور می‌دهند، گزینه مناسبی است.

  انواع لولای پیانو

  لولای پیانو با طول زیاد خود، برای لولای درپوش پیانو استفاده شده است. میله‌ای بلند از بندهای دو برگ بلند لولای پیانو عبور کرده و آن‌ها را به همدیگر نزدیک می‌سازد. این مدل برای میزهای تاشو، جعبه‌های اسباب بازی و نیمکت‌هایی که فضای ذخیره‌سازی دارند، مناسب است.

  لولا آنتیک

  لولا درب کابینت آنتیک از زیباترین مدل‌های لولاهایی است که در بازار به‌فروش می‌رسند. شما این مدل لولا را بیشتر در خانه‌های قدیمی و یا دارای دکوراسیونی با سبک سلطنتی خواهید دید، البته این لولا در کمدهای سنتی نیز جلوه‌ای زیبا ایجاد می‌کند.

  لولاهای پروانه

  لولای پروانه یک لولای تسمه‌ای است که صفحات برگ مانندی دارد، که حدودا به بال‌های پروانه شبیه است. این مدل معمولا از جنس برنج یا فلز تزئینی دیگری تولید می‌شود و در کابینت‌های تزئینی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  لولاهای پروانه

  لولا اتوبوسی کابینت

  در لولای اتوبوسی، درب کابینت به سمت بالا باز خواهد شد. این مدل بیشتر در کابینت آب‌چکان و یا کابینت‌های بالای آشپزخانه به‌کار گرفته می‌شوند. لولاهای اتوبوسی به دو نوع کلی ساده و آرام‌بند تقسیم می‌شوند.

  مدل ساده: به‌طور یک زمانه و به‌وسیله ایجاد فشار در یک مرحله، درب را باز یا بسته می‌کند.

  مدل آرام‌بند: در یک لولای اتوبوسی آرام‌بند، دو جک به همراه یک پمپ آرام‌بند وجود دارد که درب را مرحله به مرحله باز کرده و می‌توان آن را در ارتفاع خاصی ثابت کرد.

  لولای کابینت آرام‌بند

  لولای آرام‌بند در درب‌های کابینت و همین‌طور در درب‌های‌ کمد دیواری استفاده می‌شود. نوعی از این لولا، کلیپس دار بوده و امکان جدا شدن پایه از قسمت بدنه در آن وجود دارد. اگر می‌خواهید درب از بدنه جدا شود، نیازی به باز کردن پیچ‌های لولا نیست. لولا آرام‌بند گازور یک پمپ هیدرولیکی دارد، که از کوبیده شدن درها جلوگیری می‌کند.

  لولا درب کابینت گازور مگنتی

  برای باز و بسته کردن درب کابینت بدون نیاز به دستگیره، از لولای گازور مگنتی استفاده می‌شود. فنر این لولا برخلاف لولای گازور ساده به سمت بیرون است که سبب می‌شود، درب کابینت به سمت بیرون حرکت کند. در لولا با مدل معکوس یا برگردان، به‌وسیله فنری که در انتهای آن وجود دارد و توسط فشار دست، درب باز و بسته می‌شود، بنابراین نیازی به نصب دستگیره نیست. لولای گازور مگنتی معمولا 105 میلی‌متر طول داشته و از دو قسمت ساخته شده است. یک پایه که روی بدنه کابینت نصب می‌گردد و بخش دوم هم در وسط بدنه خود، حفره دایره‌ای با قطر 35 میلی‌متر دارد و روی درب قرار خواهد گرفت.

  لولای کابینت 45 درجه

  لولای 45 درجه با توجه به اندازه درجه مورد نیاز و فضای موجود برای حرکت آن، انتخاب می‌شود. لولا گازور 45 درجه بسته کلیپسی طوری طراحی شده، که درب کابینت در میانه لولا شیب ملایمی به سمت داخل دارد و مناسب برای کابینت‌های فرورفته است. این لولای 45 درجه بسته، به طول 100 میلی‌متر ساخته شده و دو بخش دارد.


  بیشتر بخوانید : هر آنچه باید درباره انواع پایه کابینت آشپزخانه بدانید


  لولای کابینت 45درجه

  چگونه لولا درب کابینت مناسب را تهیه کنیم؟

  لولا درب کابینت از مهم‌ترین ابزاری هستند که بدون آن پایه درب‌ها ضعیف خواهد شد. با یک لولای مناسب، درب کابینت بدون هیچ صدای اضافی‌ای باز و بسته می‌شود. لولاهای درب باید دارای مقاومت کافی برای فشار وارد شده در هنگام باز کردن و بستن درب باشند. نوع وسایل داخل کابینت و ابعاد فضایی که قرار است، درب کابینت در آن باز شود، نیز بسیار تعیین کننده است.

  سخن نهایی

  همان‌طور که قبلا گفتیم، لولا ابزار مهم نگه‌دارنده درب کابینت است و کیفیت آن در باز کردن و بستن راحت‌تر و دوام درب کابینت موثر است. جهت خرید بهترین لولا برای کابینت آشپزخانه خود به فضای موجود و قیمت آن نیز دقت کنید. شناخت انواع لولا درب کابینت و کاربرد آن‌ها برای خرید هوشمندانه‌تر بسیار مفید خواهد بود.

  دیدگاه‌ها
  نام
  ایمیل
  نظر

  محصولات جدید

  افزودن به علاقه مندی ها
  مبل نظری تویینز Double Seat مبل نظری تویینز Double Seat
  21,000,000 1%
  20,790,000 تومان
  افزودن به علاقه مندی ها
  مبل نظری تویینز Single Seat مبل نظری تویینز Single Seat
  13,500,000 1%
  13,365,000 تومان
  افزودن به علاقه مندی ها
  مبل نظری دریم TripleSeat مبل نظری دریم TripleSeat
  13,200,000 1%
  13,068,000 تومان
  افزودن به علاقه مندی ها
  میز نظری ملبورن Melborn235 میز نظری ملبورن Melborn235
  27,600,000 1%
  27,324,000 تومان
  افزودن به علاقه مندی ها
  میز نظری ملبورن Melborn180 میز نظری ملبورن Melborn180
  22,800,000 1%
  22,572,000 تومان
  افزودن به علاقه مندی ها
  میز نظری ملبورن Melborn120 میز نظری ملبورن Melborn120
  18,000,000 1%
  17,820,000 تومان
  افزودن به علاقه مندی ها
  شلف ایکیا 402/530 شلف ایکیا 402/530
  2,950,000 تومان
  افزودن به علاقه مندی ها
  میز صفحه چوب نظری فرم Form235 میز صفحه چوب نظری فرم Form235
  29,400,000 1%
  29,106,000 تومان

  مقالات مرتبط