آشنایی با انواع قفل هتلی هوشمند و ویژگی های آن

آنچه در این مقاله میخوانید

  هتل‌ها همواره برای ایجاد فضای دلنشین‌تر و آسوده‌تری برای مهمان‌های خود در رقابت بوده‌اند. امکانات و تجهیزات یک هتل در کسب رضایت مسافران آن تاثیر بسزایی دارد، هر چقدر این تجهیزات، مدرن‌تر باشند، خاطره بهتری از اقامت در هتل، برای مهمانان به ارمغان خواهند آورد. یکی از این تجهیزات کاربردی قفل هتلی هوشمند است. وجود این نوع قفل، در هتل‌های با کیفیت و پرطرفدار امروزی، به یک ضرورت برای هر اتاق تبدیل شده است. در ادامه این مطلب می‌خواهیم به آشنایی با انواع قفل هتلی هوشمند و ویژگی های آن بپردازیم. همچنین برای خرید انواع قفل می توانید بر روی لینک کلیک نمائید.

  آشنایی با انواع قفل هتلی هوشمند

  قفل هتلی هوشمند چیست؟

  دستگیره درب کارتی، قفل مکانیکی و دستگیره دارد، اما در این مدل، در مقایسه با دستگیره معمولی امکانات بیشتر و پنل اسکن کارت هم وجود دارد. امکاناتی که قفل هتلی هوشمند در اختیار مهمان‌های هتل قرار خواهد داد، آن‌ها را از بکارگیری کلید مکانیکی بی‌نیاز می‌سازد و می‌توان توسط کارت‌هایی با امنیت بالا، درب اتاق هتل را به آسانی باز نمود. این کارت‌ها امکان برنامه‌ریزی داشته و با توجه به نیاز هتل، به روش مخصوصی کار می‌کنند. اکثر هتل‌ها، قفل هتلی الکترونیکی دارند، که علاوه بر بالا بردن امنیت اتاق، جذابیت خاصی نیز دارد. این قفل‌ها با توجه به نوع کارت که NFC، RFIDو یا مغناطیسی باشد، قابل برنامه‌ریزی هستند. 


  بیشتر بخوانید: راهنمای استفاده از قفل دیجیتال و نحوه تغییر تغییر رمز قفل دیجیتال ‌


  انواع قفل هتلی هوشمند

  قفل‌های هوشمند انواع مختلفی دارند، که هرکدام سازوکار مختص خود را دارد.

  قفل کارتی آنلاین

  این قفل‌های هوشمند توسط ارتباط با نرم افزار عمل نموده و شخص می تواند وضعیت همه قفل‌های کارتی را بررسی کند. این نوع نیازی به کابل کشی درب و چهارچوب ندارد. توسط قفل کارتی آنلاین از راه دور و بدون حضور فیزیکی نیز می‌توانید همه قفل‌ها را کنترل کنید. قفل کارتی آنلاین از بهترین انواع قفل‌های هتلی هوشمند جهت استفاده در هتل‌های لوکس است. برای اطلاع از قمیت دستگیره بهریزان  بر روی لینک کلیک نمائید.

  انواع قفل هتلی هوشمند

  قفل هتلی مغناطیسی

  این کارت‌ها مشابه کارت‌های الکترونیکی همچون کارت بانکی، دارای یک نوار مغناطیسی هستند، که اطلاعات الکترونیکی، در آن ثبت می‌شود. شما باید کارت مخصوص را روی دستگاه قفل بکشید، تا درب را باز کند. این قفل در مقایسه با دیگر قفل‌های هتلی قیمت مناسب‌تری دارد و دارای قابلیت برنامه ریزی برای قفل شدن یا نشدن قفل، به صورت خودکار و پس از بسته شدن درب است.

  قفل هتلی RFID

  عبارت RFID در حقیقت مخفف Radio-Frequency Identification است. قفل هتلی RFID بدون تماس کارت با دستگاه، کار می‌کند و معمولا در این مدل‌ها از ویژگی‌های دیگری مانند اسکن اثر انگشت و تشیخص چهره نیز استفاده می‌‌شود. این قفل‌ها از طریق امواج رادیویی با دستگاه، ارتباط برقرار کرده و درب را باز می‌نمایند. قفل‌ هتلی RFID دارای امنیت بالایی نسبت به سایر قفل‌ها است.

  قفل هتلی RFID

  قفل هتلی NFC

  قفل هتلی هوشمند NFC نیز بدون تماس فیزیکی کارت و با فاصله، درب را باز خواهد کرد. کارت‌های NFC چند کاره‌اند و در هتل‌های هوشمند از آن‌ها جهت ارائه خدمات گوناگونی استفاده می‌شود. NFCیعنی ارتباطات نزدیک به میدان، کارت NFC مدارهای مجتمعی دارد، که داده‌ها را ذخیره می‌کند و با دستگاهی الکترونیکی ارتباط برقرار می‌نماید. کارت‌های NFC جهت پرداخت، منتقل کردن اطلاعات و یا دسترسی به محیط داخلی بکار گرفته می‌شوند.


  بیشتر بخوانید: معرفی انواع دستگیره دیجیتال


  قفل هتلی NFC

  ویژگی‌های قفل هتلی الکترونیکی

  ویژگی‌های عمومی و کلی قفل‌‌های هتلی الکترونیکی عبارتند از:

  زیبایی ظاهری: این مدل قفل‌ها ظاهر مدرن و مینیمالی دارند.

  استفاده آسان: روش بکارگیری قفل هتلی بسیار راحت است و فقط با یک کارت قابل استفاده است. در برخی موارد می‌توان، درب را از راه دور نیز باز نمود.

  امنیت بالا: این قفل‌ها دارای امنیت بسیار بالایی هستند و نفوذ به آن‌ها کار دشواری است.

  امکان تعویض رمز: رمز یا کارت این قفل‌ها براحتی قابل تعویض بوده و نیازی به تعویض کل قفل ندارد.

  مصرف کم انرژی: معمولا قفل‌ هتلی به برق سراسری وصل می‌شود و مصرف انرژی پایینی دارد.

  فرار اضطراری: قابلیت باز کردن درب‌ها از داخل در صورت نیاز، از مزایای دیگر این قفل‌ها است.

  رعایت حریم خصوصی: روی دستگاه قفل، یک چراغ LED نصب است، که با نشان دادن قفل بودن درب، درواقع تعیین می‌کند که کسی وارد اتاق نشود.

  ویژگی‌های قفل هتلی الکترونیکی

  نحوه عملکرد دستگیره هوشمند هتل

  قفل هتلی بسته به نوع آن، کارکرد متفاوتی دارد. به همین جهت نحوه عملکرد آن نیز به چند حالت تقسیم می‌شود:

  باز کردن قفل هتلی الکترونیکی با بلوتوث

  از سال ۲۰۱۲ باز نمودن قفل هتلی بوسیله بلوتوث و تلفن همراه، در هتل‌ها رواج پیدا کرد. در آن زمان مهمانان VIP برای باز و بسته کردن قفل اتاق، به تلفن همراه و نصب نرم افزار بر روی آن احتیاج داشتند.

  نحوه عملکرد قفل هتلی مغناطیسی

  قفل‌های هتلی مغناطیسی دارای سه مسیر در کارت هستند و اطلاعاتی مانند شماره اتاق و مدت اقامت مسافر در اتاق، روی مسیر‌ها ثبت خواهد شد. در صورتیکه اطلاعات کارت با اطلاعات قفل هماهنگ بود، درب توسط کارت باز می‌گردد، اما در صورت ناهماهنگی اطلاعات، هشداری به بخش مرکزی هتل می‌دهد. کارت‌های این قفل‌ها دارای یک نوار مغناطیسی هستند و توسط آن، ارتباط مغناطیسی و الکترونیکی مورد نیاز را با دستگاه قفل، میسر ساخته و آن را باز می‌کنند.

  نحوه عملکرد قفل هتلی RFID

  در قفل RFID کارت‌ها به تماس و کشیدن بر روی دستگاه قفل احتیاج نداشته و تنها با نزدیک کردن کارت به قفل هتلی، می‌توان آن را باز نمود. همانطور که قبلا گفته شد، در این مدل کارت‌ها، جهت باز کردن درب، از سیگنال‌های رادیویی استفاده می‌شود. در هنگام باز شدن قفل‌ها غالبا صدایی از آن تولید می‌شود، که نشان‌دهنده باز شدن درب است. این مدل قفل‌ها کمتر دچار خرابی خواهند شد. البته دقت کنید که اگر برق قطع شود، قفل RFID باز نخواهد شد.

  مزایای استفاده از قفل‌های هتلی هوشمند کارتی

  مزیت مهم قفل هتلی هوشمند و دیجیتالی عدم نیاز به حمل دسته کلیدهای جاگیر و سنگین است، که باعث بالاتر رفتن امینت می‌شود. قابلیت ثبت و گزارش کلیه رفت و آمدها و وجود شب‌بند و یا سیستم حفظ حریم خصوصی که مانع از باز نمودن درب از بیرون اتاق می‌شود، داشتن مغزی الکترونیکی با استاندارد امنیت بالا، کلیدهای غیرقابل کپی‌برداری، قابلیت زمان‌بندی برای اعمال محدودیت دسترسی‌ها از دیگر مزیت‌های این قفل‌ها محسوب می‌شود. بوسیله قفل‌های هتلی هوشمند، می‌توان توسط تلفن هوشمند و از طریق Wi-Fi و بلوتوث درب‌ها را باز و بسته کرد.

  مزایای سیستم RFID : همواره قادر به کنترل ترددها خواهید بود. هتلداران می‌توانند، برای هر میهمان، کلید ویژه‌ای برنامه‌نویسی کنند. این سیستم مناسب افراد مسن و یا دارای معلولیت جسمی است. هک کردن و ورود به سیستم آن، کار بسیار دشواری است.


  بیشتر بخوانید : دستگیره هوشمند درب چیست


  نکات مهم برای خرید قفل‌های هتلی هوشمند

  انتخاب بهترین قفل هتلی هوشمند، برای هتل ممکن است کمی دشوار به نظر برسد. در انتخاب قفل هتلی هوشمند باید حتما تمام ویژگی‌های فنی و امنیتی را در نظر داشته باشید. خدمات پس از فروش و پشتیبانی فنی قفل هتلی نیز از دیگر نکات قابل توجه برای خرید این قفل‌ها خواهد بود. قیمت قفلهای هتلی هوشمند به عوامل مختلفی از قبیل فناوری استفاده شده در تولید آن، جنس بدنه قفل، طراحی و امکانات موجود در قفل بستگی دارد. قفل هوشمند هتلی ساخت کشورهای خارجی، قیمت بالاتری نسبت به قفل‌هایی تولید شده در داخل ایران دارند.

  نکات مهم برای خرید قفل‌های هتلی هوشمند

  سخن نهایی

  قفل‌های کلیدی آسیب‌پذیر بوده و احتمال شکستن آن‌ها با اعمال فشار وجود دارد و به سبب آنکه این قفل‌ها توسط کلید باز می‌شوند، با گم شدن این کلیدها امنیت اتاق‌ها با مشکل مواجه خواهد شد. قفل‌های هوشمند هتلی ظاهر شیک و مدرنی دارند. زیبایی قفل هتلی هوشمند در جذب مسافران و میهمانان بسیار مفید خواهد بود و نحوه استفاده از آنها نیز بسیار راحت‌تر از قفل کلیدی است. آشنایی با انواع قفل هتلی هوشمند و ویژگی های آن برای خرید بهترین و مناسبترین قفل، امری ضروری است.

  دیدگاه‌ها
  نام
  ایمیل
  نظر

  محصولات جدید

  افزودن به علاقه مندی ها

  ناموجود
  افزودن به علاقه مندی ها
  صندلی کانتر نظری شل P832B صندلی کانتر نظری شل P832B
  2,616,000 5%
  2,485,200 تومان
  افزودن به علاقه مندی ها
  صندلی کانتر نظری شل N832B صندلی کانتر نظری شل N832B
  2,289,000 5%
  2,174,550 تومان
  افزودن به علاقه مندی ها
  صندلی کانتر نظری یوگو N414B صندلی کانتر نظری یوگو N414B
  2,289,000 5%
  2,174,550 تومان
  افزودن به علاقه مندی ها
  صندلی کانتر نظری لیسبون P946B صندلی کانتر نظری لیسبون P946B
  7,848,000 5%
  7,455,600 تومان
  افزودن به علاقه مندی ها
  صندلی کانتر نظری آتن N952B صندلی کانتر نظری آتن N952B
  8,502,000 5%
  8,076,900 تومان
  افزودن به علاقه مندی ها
  صندلی کانتر نظری لادو 2 P631B صندلی کانتر نظری لادو 2 P631B
  8,502,000 5%
  8,076,900 تومان
  افزودن به علاقه مندی ها
  صندلی کانتر نظری لادو 2 N631B صندلی کانتر نظری لادو 2 N631B
  8,175,000 5%
  7,766,250 تومان

  مقالات مرتبط