بررسی و معرفی انواع اندازه و سایز دستگیره کابینت و اندازه گیری آن

آنچه در این مقاله میخوانید

  امروزه تقریبا در تمام آشپزخانه‌ها انواع کابینت‌ها مشاهده می‌شوند. قطعا یکی از مهمترین بخش‌های هر کابینتی دستگیره آن است، دستگیره‌ها علاوه بر اهمیتی که در باز و بسته کردن کابینت‌ها دارند، بر دکوراسیون داخلی آشپزخانه نیز بسیار موثرند. طوری که با تعویض این وسیله، می‌توانید با یک تغییر ارزان و ساده، تا حد زیادی ظاهر آشپزخانه خود را عوض کنید.

  دستگیره‌های کابینت دارای دو مدل تک پیچ و دو پیچ هستند، می‌توان گفت که مهمترین نکته در انتخاب دستگیره کابینت، سایز آنها خواهد بود. ما قصد داریم در این مقاله به معرفی انواع اندازه و سایز دستگیره کابینت بپردازیم، تا شما بتوانید با آگاهی بیشتر، خرید مطمئن‌تر و بهتری داشته باشید.

  اهمیت سایز دستگیره ها

  بطور کلی منظور از سایز دستگیره، طول کل دستگیره نیست، بلکه مقصود از سایز آن، فاصله موجود بین دو پیچ دستگیره است. در دستگیره‌های دو پیچ این موضوع حائز اهمیت است. این سایزها اکثرا از 16 تا 74 میلی‌متر بوده و در بازار در گروه‌های متنوع و مختلفی بفروش می‌رسد. پس دقت داشته باشید که باید قبل از خرید دستگیره، فاصله بین دو سوراخ دستگیره کابینت آشپزخانه خود را اندازه گرفته و دستگیره مناسب برای آن را انتخاب کنید، تا در هنگام نصب دچار مشکل نشوید. دستگیره‌های کابینت، در انواع طرح‌ها، نظیر طرح‌های سرامیکی، نگین‌دار، کریستال و... وجود دارند.

  در مورد اهمیت معرفی انواع اندازه و سایز دستگیره کابینت، باید به این موضوع اشاره کنیم، که در سال‌های گذشته، به علت عدم وجود یک سایز استاندارد، دستگیره‌ها در سایزهای مختلف و ناهماهنگ تولید می‌شدند و سایز دستگیره کابینت، در هنگام خرید آن، یکی از معضلات اساسی برای خریداران و مصرف ‌کننده‌ها محسوب می‌شد. حتی اگر دستگیره کابینت دچار شکستی یا آسیب‌های دیگری می‌شد، و یا اگر به تعداد کابینت‌ها افزوده می‌شد، یافتن دستگیره‌هایی با سایز اصلی کار دشواری بود. اما حدود ده سال است که جهت حل این مشکل، سایزهای استانداردی برای تمامی دستگیره‌ها تعیین شده است. در این حالت حتی اگر زمان طولانی‌ای از خرید اولیه دستگیره گذشته باشد، می‌توانید به آسانی دستگیره مناسب و هماهنگ شده با سایز قبلی را تهیه و جایگزین کنید، یا دستگیره‌هایی با سایز یکسان بخرید.


  بیشتر بخوانید : هر آنچه باید درباره انواع پایه کابینت آشپزخانه بدانید


  بررسی و معرفی انواع اندازه و سایز دستگیره کابینت و اندازه گیری آن

  اندازه و سایز استاندارد دستگیره کابینت

  عمدتا سایزهای دستگیره به شرح زیر هستند:

  • ۱۶میلی متر
  • ۳۲میلی متر
  • ۶۴میلی متر
  • ۹۶میلی متر
  • ۱۲۸میلی متر
  • ۱۶۰میلی متر
  • ۱۹۲میلی متر
  • ۲۲۴میلی متر
  • ۲۵۶میلی متر
  • ۲۸۸میلی متر
  • ۳۲۰میلی متر
  • ۴۱۶ میلی متر
  • ۵۱۲ میلی متر

  همانطور که دیده می‌شود، اندازه و سایز استاندارد دستگیره کابینت با فاصله‌ای 32میلی‌متری اضافه می‌گردد. برای خرید دستگیره بهریزان بر روی لینک کلیک نمائید.

  اندازه و سایز استاندارد دستگیره کابینت

  نحوه اندازه گیری سایز دستگیره کابینت چگونه است؟

  پیش از این نیز اشاره کردیم که انتخاب اندازه و سایز استاندارد دستگیره کابینت اهمیت زیادی دارد، طول کل دستگیره بیشتر از فاصله بین سوراخ‌های نصب تعبیه شده، بر روی آن است. دستگیره‌های کابینت یک استاندارد بین‌المللی دارند و در سایزهای متنوعی تولید می‌شوند. در مدل تک پیچ، همانطور که از نامش پیداست، دستگیره تنها با یک پیچ به درب کابینت وصل می‌شود. اما در نوع دیگر یعنی دستگیره‌های دو پیچ، اندازه‌های زیادی وجود دارد. برای نصب، فاصله بین دو پیچ این دستگیره‌ها، باید از وسط سوراخ اول تا وسط سوراخ دوم (مرکز تا مرکز) اندازه‌ گیری شود، این کار برای نصب راحت و دقیق لازم است.

  اندازه‌گیری‌ها برای نصب دستگیره‌های کابینت، با واحد میلی‌متر محاسبه می‌گردد. با توجه به اینکه اندازه کلی دستگیره، بزرگتر از سایز پیچ تا پیچ است، دقت کنید که حتما اندازه دستگیره‌های دو پیچ با سایز پیچ تا پیچ (به روشی که ذکر شد) مشخص می‌شود. شما می‌توانید بوسیله یک خط‌کش یا متر، فاصله دو پیچ روی یک کابینت را محاسبه کنید و نزدیک‌ترین عددی که به دست آوردید را با عدد سایز دستگیره کابینت تطبیق دهید.


  بیشتر بخوانید : آشنایی با انواع ریل کشو کابینت و نحوه نصب آن


  شابلون سوراخکاری دستگیره

  شاید بهتر باشد در مورد نحوه نصب دستگیره دو پیچ این موضوع را نیز ذکر کنیم، که اگر قصد دارید دستگیره‌ای را برای اولین بار روی درب یک کابینت نصب کنید، از چه روش‌هایی می‌توانید استفاده کنید. بطور کلی صاحبان مشاغلی همچون کابینت کاری و نجاری، برای تعیین محل دقیق دستگیره‌ها و تشخیص تراز بودن آن‌ها اهمیت زیادی قائلند. یکی از ابزار مفید برای این هدف، شابلون سوراخکاری جای دستگیره کابینت است، این محصول، بسیار کاربردی بوده و به وسیله آن می‌توان، با اندازه‌های دقیقی جای دستگیره و پیچ‌های آن را بر روی کابینت و کشو مشخص کرد. یک شابلون سوراخکاری دستگیره، دارای قابلیت تنظیم سوراخکاری در سایزهای مختلف است. شما می‌توانید پس از تعیین جای پیچ، با دریل در را سوراخ کنید تا آماده نصب دستگیره شود. اما توجه داشته باشید که هماهنگی اندازه جای پیچ‌ها و سایز دستگیره بسیار مهم است.

  نحوه اندازه گیری سایز دستگیره کابینت چگونه است؟

  دستگیره‌ هایی با سایز غیر استاندارد

  ممکن است تاکنون در بازار خرید با دستگیره‌هایی با سایزهای مختلف روبرو شده باشید، این دستگیره‌های کابینت عموما دارای سایزهایی نظیر 5، 10، 15 و 20 میلی‌متر بوده و در حقیقت دستگیره‌هایی با سایز غیراستاندارد و نامعتبر هستند. البته به دلیل غیر مجاز بودن سایز این دستگیره‌ها، تعداد آن‌ها در بازار محدود است، که در این باره باید این را در نظر بگیرید که اگر یک‌بار از دستگیره‌هایی با سایز غیراستاندارد استفاده کنید، احتمالا دیگر نمی‌توانید از دستگیره‌های کابینت دیگر، استفاده کنید.

  بهترین و محبوب ترین سایز دستگیره برای کابینت کدام است؟

  پس از معرفی انواع اندازه و سایز دستگیره کابینت، لازم است بدانیم که بهترین انتخاب برای آشپزخانه ما کدام است؟ باید بگوییم که در حقیقت ما نمی‌توانیم یک سایز خاص و مشخص را، به عنوان بهترین و محبوب‌ترین سایز دستگیره برای کابینت‌ همه آشپزخانه‌ها تعیین کنیم، چرا که در انتخاب یک دستگیره کابینت، عوامل گوناگونی همچون سلیقه شما، طول و ابعاد کابینت، سبک دکوراسیون آشپزخانه و... موثر خواهند بود. بنابراین بهترین و محبوب‌ترین سایز دستگیره برای کابینت، همان سایزی است که متناسب با نیاز و خواسته شما باشد.

  اما بطور معمول برای کابینت‌های مدرن، دستگیره‌هایی با سایز بین 192 تا 320 مناسب است. دستگیره‌های کوچکتر برای کابینت‌های کوچکتر مناسبند و کابینت‌های طولانی، به دستگیره‌هایی با سایز بزرگتر نیاز دارند. شما می‌توانید برای کابینت‌های کوچکتر از دستگیره تک پیچ هم استفاده کنید. اما اگر سایز کابینت آشپزخانه، چیزی حدود 60 تا 100 سانتی‌متر باشد، بهترین سایز دستگیره برای کابینت،160 تا 190 میلی‌متر است، البته در این صورت نیز، سلیقه شما و نیازتان، فاکتوری تعیین کننده خواهد بود. شما می‌توانید در آشپزخانه خود، دستگیره تک پیچ و دستگیره دو پیچ را ترکیب کنید، بخصوص اگر کابینت‌های جدیدی اضافه کرده باشید و به دنبال دستگیره‌های جدید برای آن‌ها هستید. جهت ایجاد تغییر در دکور آشپزخانه خود، اگر تمام کابینت‌ها دارای دستگیره تک پیچ هستند، با استفاده از دستگیره دو پیچ، دکوراسیون مدرن‌تری خواهید داشت.


  بیشتر بخوانید : آشنایی با مدل های متنوع دستگیره کمد و کابینت


  دستگیره‌ هایی با سایز غیر استاندارد

  سایر ابعاد لازم برای دستگیره ها

  دیگر اندازه‌ها و ابعادی که ممکن است به آن نیاز پیدا کنید، عبارتند از:

  طول کلی: فاصله از نقطه ابتدایی دستگیره خطی یا دو پیچ، تا نقطه انتهایی آن (از بالاترین نقطه تا پایین‌ترین نقطه دستگیره، بطور کامل).

  عمق: فاصله دستگیره از سطح درب کابینت آشپزخانه را عمق آن گویند، درواقع از سطح رویی تا نقطه اتصال آن به درب.

  قطر: در دستگیره‌های گرد و دایره‌ای شکل، قطر براحتی اندازه ‌گیری می‌شود. اما در دستگیره‌های خطی دو پیچ، باید ضخامت آن را در نظر بگیرید و عرض و ضخامت دستگیره، قطر آن خواهد بود.

  سایر ابعاد لازم برای دستگیره ها

  سخن نهایی

  برای انتخاب دستگیره‌های کابینت، علاوه بر زیبایی ظاهری، انتخاب سایز آن نیز، هم از جهت بصری و هم عملکردی حائز اهمیت است. در این مقاله تلاش کردیم با معرفی انواع اندازه و سایز دستگیره کابینت و بررسی استانداردهای موجود، مسیر شما را برای خرید دستگیره‌های مناسب کابینت آشپزخانه خود، هموارتر سازیم. با دقت در این موارد، برای نصب و استفاده از دستگیره‌ها مشکلی نخواهید داشت.

  دیدگاه‌ها
  نام
  ایمیل
  نظر

  محصولات جدید

  افزودن به علاقه مندی ها
  صندلی نظری مون P430WR صندلی نظری مون P430WR
  2,420,000 تومان
  افزودن به علاقه مندی ها
  صندلی نظری مون N433WR صندلی نظری مون N433WR
  1,980,000 تومان
  افزودن به علاقه مندی ها
  صندلی نظری مون P430 صندلی نظری مون P430
  1,870,000 تومان
  افزودن به علاقه مندی ها
  صندلی نظری مون N433 صندلی نظری مون N433
  1,430,000 تومان
  افزودن به علاقه مندی ها
  صندلی نظری دیاموند N101 صندلی نظری دیاموند N101
  افزودن به علاقه مندی ها
  صندلی نظری برتویا 2 N103 صندلی نظری برتویا 2 N103
  افزودن به علاقه مندی ها
  صندلی نظری برتویا N102 صندلی نظری برتویا N102
  افزودن به علاقه مندی ها
  صندلی نظری پلتنر P107 صندلی نظری پلتنر P107

  مقالات مرتبط