انواع دستگیره درب چوبی را بشناسید

آنچه در این مقاله میخوانید

  امروزه دستگیره درب یک بخش مهم و ضروری برای درب‌ها بخصوص درب‌های ورودی خانه ها تلقی می‌شود، اگر به تاریخچه ی این دستگیره ها نگاهی بیندازیم به آفریقا و مصر باستان خواهیم رسید، مصریان از قفل هایی فلزی برای باز و بستن درب ها استفاده می کردند و آن را به کلون و یا همان چفت درب ورودی زنجیر و یا با طنابی می بستند. بعدها یعنی در سال ۱۸۷۸ دورسی (Osbourn Dorsey) ایده ای برای بسته نگه داشتن درب را در ایالات متحده ثبت کرد، از آن زمان تا کنون دستگیره های درب از مهمترین عناصر طراحی و معماری داخلی برای ساخت درب‌ها شدند که به نوعی نقش تعیین کننده ای برای تامین امنیت یک خانه را به عهده می‌گیرند.

  انواع دستگیره درب چوبی ایرانی

  قدمت درب های ایرانی به دوره مادها می رسد و یزد یکی از شهرهای تاریخی ایران است که دارای درب های متنوع تاریخی بوده است. این درب ها معمولا از چوب های راش،بلوط، گردو و افرا ساخته می شدند. درکوب یا کوبه های درهای ایرانی جز نخستین دستگیره های درب بیرونی محسوب شده و به سه بخش تقسیم می شدند:

  • درکوب آقایان:که صدای بمتر داشت و به معنای این بود که یک مرد در میزند.
  • درکوب بانوان:که صدای ظریفتر داشت و به معنای این بود که یک زن در میزند.
  • درکوب غریبه: همان طور که مشخص است این درکوب هم برای کسانی استفاده می‌شده که غریبه بودند.

  از آنجاییکه دستگیره درب یکی از اجزای اصلی در دیزاین داخلی محسوب می شود، امروزه انواع مارک دستگیره درب چوبی در ایران و در خارج از کشور تولید می شود و هرکدام امتیاز ها و درجه محبوبیت مختص خود را دارا می باشند که خریداران با توجه به الویت‌هایی مانند کیفیت، هزینه، طرح و... محصول مناسب خود را بر می گزینند.

  انواع مدل‌های دستگیره درب چوبی

  این روزها دستگیره های درب، در طرح و شکل و با تنوع بسیاری ساخته شده و در طراحی های داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می گیرند. برای حفظ امنیت در درب های بیرونی، دستگیره ها با قفل همراه می‌شوند، اما برای بیشتر درب‌های داخلی ، آسانتر شدن امکان دسترسی برای افراد، مدنظر سازندگان و طراحان قرار می‌گیرد. بسیار مهم است که در هنگام انتخاب و خرید انواع دستگیره های درب به محل نصب دستگیره درب هم دقت شود تا پس از نصب آن، دستگیره دارای ظاهری مناسب و شکیل باشد.


  بیشتر بخوانید : دستگیره هوشمند درب چیست


  انواع دستگیره درب چوبی را بشناسید

  انواع کلی و اصلی دستگیره ها:

  • دستگیره های کششی- Pull handles
  • دستگیره های چرخشی- Twist handles دستگیره‌‌های گرد مناسب دکوراسیون سنتی و کلاسیک می باشند.
  • دستگیره های اهرمی- Lever handles اهرم‌‌ها دارای ظاهری مدرن بوده که برای دکوراسیون مدرن یا کلاسیک تلفیقی مناسب هستند.
  • دستگیره های در- Door handles
  • دستگیره های پنجره- Window handles

  برای خرید دستگیره بهریزان بر روی لینک کلیک نمائید.

  انواع مدل های دستگیره درب چوبی

  از نظر شکل و ظاهر، میتوان دستگیره ها را به سه نوع تقسیم کرد:

  1- دستگیره پلاکدار (یک تکه): این نوع دستگیره یکی از انواع دستگیره درب چوبی است که بیشتر برای درب‌های دفاتر در ادارات و درب اتاق‌های منزل نصب می‌شود. شکل ظاهری این دستگیره معمولا ساده و یکدست میباشد.

  2- دستگیره ورودی : نوع سوم، دستگیره ورودی است که به درب ورودی اختصاص دارد و به همین دلیل از لحاظ امنیت، اهمیت قابل توجهی در بین انواع دستگیره ها دارد، در این نوع دستگیره ، هماهنگی جهت باز شدن درب با جهت دستگیره ورودی ضروری است.

  3- دستگیره روزت (دوتکه): در میان انواع مختلف دستگیره‌ های موجود در بازار، دستگیره روزت پرطرفداراتر و محبوب تر است. چرا که در این نوع، تنوع زیاد باعث هماهنگی آن با طراحی های متفاوت داخلی شده است.

  دستگیره روزت یا همان دستگیره دوتکه: همانطور که گفته شد این نوع دستگیره ها از پرطرفدارترین نوع و یکی از جدیدترین مدل های دستگیره درب است که در آن دستگیره و جای قفل بطور جداگانه نصب می شوند و دور آن ها را کاوری که به نام "روزت" می پوشاند و به این شکل فضای کمتری از درب را اشغال می کنند، همچنین در انواع دستگیره درب چوبی دوتکه ، طرحهای فانتزی جذابی نیز دیده می شود که همه ی این ها موجب زیباتر به نظر رسیدن درب‌ها می شوند. مزیت دیگر دستگیره های روزت این است که بر خلاف دستگیره های دیگر در هنگام خرید ، جهت دستگیره و درب در آنها اهمیتی ندارد، در واقع این دستگیره ها، چه برای درب های چپ باز شو وچه برای درب های راست باز شو قابل استفاده اند. بطور معمول دستگیره های روزت به دلیل دو طرف باز شو بودن برای درب های ورودی مناسب نیستند، زیرا در صورت قفل نبودن درب، میتوان آن را بواسطه دستگیره از سمت بیرون هم باز کرد.

  انواع دستگیره درب چوبی خارجی

  دستگیره های پلاک را نیز از نظر کاربرد میتوان به چهار نوع تقسیم نمود:

  • دستگیره پلاک کلیدی: برای درب هایی که امنیت در آنها اهمیت زیادی ندارد (مانند درب های اتاق خواب). این دستگیره از هر دو طرف متحرک بوده و میتوان درب را از هر دو طرف باز کرد.
  • دستگیره پلاک سویچی : برای درب های اداری با امنیت بالا که نیاز دارد با سویچ خاص قفل شود و یک عدد دستگیره سویچی، یک قفل و یک سیلندر سویچی یا مغزی مورد نیاز است، دستگیره سویچی از هر دو طرف دسته متحرک و قابلیت بازشوندگی دارد و برای قفل کردن حتما به سوییچ آن نیاز است.
  • دستگیره پلاک سرویسی: برای درب های سرویس بهداشتی که باید از سمت داخل امکان قفل کردن وجود داشته باشد استفاده می شود. در انتخاب دستگیره پلاک سرویسی باید جهت باز شدن درب با دستگیره مطابقت داشته باشد.
  • دستگیره پلاک آپارتمانی: برای درب‌های ورودی‌ای که که فقط از یک طرف بتوان آن را با دستگیره باز کرد یا اصطلاحا دستگیره یک طرفه باشد (مانند درب‌های ورودی آپارتمان ها) به طوری که از بیرون به داخل با سوییچ و از داخل به بیرون با دستگیره باز شود. در این دستگیره ها هم باید جهت باز شوی درب مطابق با جهت دستگیره باشد.

  انواع دستگیره درب چوبی ایرانی

  دسته بندی دستگیره از نظر جنس و ساختار

  شناخت ویژگی های متریال های مختلف که برای ساخت دستگیره ها استفاده می‌شوند، یکی از فاکتورهای اساسی در هنگام خرید محسوب می شود. در گذشته درساخت یراق الات از متریالهای گوناگون همچون فلزات قیمتی مانند نقره، برنز و حتی طلا استفاده میشد اما امروزه استفاده از این مواد گران قیمت، مقرون به صرفه نخواهد بود. شاید بتوان گفت که در حال حاضراقتصادی ترین و پرکاربرد ترین متریالی که درساخت یراق آلات مثل دستگیره درب استفاده می شود، آلیاژ زاماک است که پایه و اساس آن، فلز روی است. آلیاژ زاماک تحت فشار بالا، کارایی بسیار خوبی دارد و و از مهمترین ویژگی های آن مقاومت در برابر زنگ زدگی، کیفیت واستحکام بالا و قیمت مناسبش است. از دیگرمواردی که در هنگام خرید دستگیره باید در نظر بگیریم سایزو ابعاد دستگیره درب به تناسب طراحی درب‌ها می‌باشد.

  انواع دستگیره درب چوبی خارجی

  در زمان لوئی چهاردهم که جوانترین پادشاه فرانسه بود، توجه زیادی به دستگیره درب شد، تا آنجا که بخشی از تزئینات در بناها و معماری آن دوره قرار گرفت. زرق و برق در کاخ ها باعث شد که حتی در معماری نیز از دستگیره هایی طلاکاری شده و کلاسیک استفاده شود. در نهایت امروزه دستگیره درب در طرح و مدل‌های گوناگون بسته به نوع مصرف آن تولید و ساخته می شود.

  برای درهایی که رو به بیرون هستند و امنیت ورود به ساختمان حائز اهمیت است از دستگیره های ورودی یاPull handle استفاده می شود و برای دستگیره های داخلی ساختمان از مدل‌های دستگیره درب پلاکدار و یا روزت بسته به سلیقه مصرف کننده استفاده می شود. در حال حاضر شرکتهای ایرانی و خارجی بسیاری در حال ساخت و تولید دستگیره های درب با قیمت و جنس و طرحهای مختلف و برای درب‌های داخلی یا خارجی بناها هستند، ازین رو تنوع محصول برای همه ی سلیقه ها می تواند راضی کننده باشد.

  انواع مدل دستگیره درب چوبی جدید

  انواع مدل دستگیره درب چوبی جدید

  حال که بر تمایل افراد برای استفاده از روشهای مدرن در تمام ابعاد زندگی افزوده شده است، اجزای مبلمان داخلی ساختمان‌ها هم از این امر مستثنی نخواهند بود، برای مثال در دربهای مدرن امروزی، دستگیره های کلاسیک با جزئیات بیش از حد، جای خود را به دستگیره های مدرن با طرح های مینیمال داده است. دستگیره های اتوماتیک در صورت ادغام با یک سیستم اتوماسیون خانگی امکان قفل درب چوبی را توسط سایر دستگاه های موجود مثل تلفن همراه و یا تبلت شخصی فراهم کرده است. در انواع دیگر شما می توانید با تنظیم یک کد (رمز) با فشردن چند دکمه و بدون کلید درب را قفل یا باز کنید. از انواع دیگر دستگیره های درب مدرن، نوع کاملا اتوماتیک می باشد که ایمنی را تنها توسط یک اهرم کوچک و صفحه کلید مخصوص دستگیره درب چوبی ورودی خانه فراهم کرده می کند.

  انواع قیمت دستگیره درب چوبی

  در حال حاضر قیمت دستگیره درب چوبی به دلیل نوسانات بازار ارز متفاوت است، اما بطور حدودی میتوان گفت که بیشتر دستگیره های محبوب درب ها در بازار در بازه قیمت بین ۱,۸۰۱,۱۸۶ تومان تا ۲,۲۰۱,۴۴۹ تومان قرارمیگیرند. (آبان ماه 1401) همچنین دستگیره های پلاک در مقایسه دستگیره های روزت، از انواع دستگیره درب چوبی ارزان محسوب می شوند، زیرا دستگیره های روزت به نسبت دستگیره های پلاک ظریف‌تر بوده و حتی در هنگام نصب آن نیز باید دقت بیشتری به خرج داد.

  انواع قیمت دستگیره درب چوبی

  سخن نهایی

  با وجود اینکه دستگیره های درب بخش کوچکی از طراحی درب ها محسوب میشوند، اما نقش مهمی در ظاهر درب و حتی دکوراسیون داخلی داشته و همچنین در زمینه حفظ امنیت ، عنصری بسیار مهم تلقی میشوند، از این رو دقت در انتخاب نوع ، جنس و طراحی، متناسب با فضای مورد نظر، بسیار حایز اهمیت است.

  دیدگاه‌ها
  نام
  ایمیل
  نظر

  محصولات جدید

  افزودن به علاقه مندی ها

  ناموجود
  افزودن به علاقه مندی ها
  صندلی کانتر نظری شل P832B صندلی کانتر نظری شل P832B
  2,616,000 5%
  2,485,200 تومان
  افزودن به علاقه مندی ها
  صندلی کانتر نظری شل N832B صندلی کانتر نظری شل N832B
  2,289,000 5%
  2,174,550 تومان
  افزودن به علاقه مندی ها
  صندلی کانتر نظری یوگو N414B صندلی کانتر نظری یوگو N414B
  2,289,000 5%
  2,174,550 تومان
  افزودن به علاقه مندی ها
  صندلی کانتر نظری لیسبون P946B صندلی کانتر نظری لیسبون P946B
  7,848,000 5%
  7,455,600 تومان
  افزودن به علاقه مندی ها
  صندلی کانتر نظری آتن N952B صندلی کانتر نظری آتن N952B
  8,502,000 5%
  8,076,900 تومان
  افزودن به علاقه مندی ها
  صندلی کانتر نظری لادو 2 P631B صندلی کانتر نظری لادو 2 P631B
  8,502,000 5%
  8,076,900 تومان
  افزودن به علاقه مندی ها
  صندلی کانتر نظری لادو 2 N631B صندلی کانتر نظری لادو 2 N631B
  8,175,000 5%
  7,766,250 تومان

  مقالات مرتبط